We współczesnym budownictwie przykłada się dużą wagę do energooszczędności budynku. Dobrze zaizolowane i ocieplone budynki potrzebują stałej wymiany powietrza, która zabezpieczy je przed wilgocią. W tych warunkach wentylacja grawitacyjna przestała spełniać swe zadanie. Konieczne jest stosowanie wentylacji mechanicznej, do której w trosce o zminimalizowanie kosztów ogrzewania, podłącza się rekuperator.

W trosce o wygodę i łatwość montażu instalacji wentylacyjnej i rekuperacji, firma Alnor rozszerzyła swoją ofertę o FLX-REKU system.

FLX-REKU system składa się z kanałów wentylacyjnych, skrzynek rozprężnych oraz innych elementów składających się na kompletną instalację, którą można połączyć z rekuperatorem.

Elastyczne przewody FLX wykonane są z wysokoudarnego polietylenu w dwóch wersjach – standardowy FLX-HDPE-75 oraz z aktywną warstwą srebra jako FLX-HDPE-A-75. Sprawdzają się w miejscach, gdzie liczy się elastyczność oraz wytrzymałość – dzięki dużej sztywności obwodowej, przewody mogą być zalewane betonem.

Antybakteryjna powłoka przewodów wentylacyjnych FLX-HDPE-A-75 wykonana jest na bazie tlenku srebra, zapobiegającej rozwojowi mikroorganizmów. Warstwa z jonami srebra zabezpiecza przewody przed rozwojem bakterii - Pseudomonas aeruginosa (ATCC 13388) i szczepów pleśni: Aspergillus niger van Tieghem (ATCC 6275), Penicillium funiculosum Thom (CMI 114933), Paecilomyces variotii Bainier (ATCC 17502), Gliocladium virens Miler et al. (ATCC 9645), Ghaetomium globosum Kunze (ATCC 6205). Tabela nr 1 Badanie rozwoju pleśni na powierzchni przewodów FLX z warstwą srebra Badanie rozwoju pleśni Czas inkubacji (dni) 7 14 21 28 Przewód FLX 0 0 1 1 Skala: 0 - nie ma rozwoju lub nie jest widoczny pod mikroskopem 1 - niewielki rozwój kolonii pleśni widoczny pod mikroskopem 2 - rozwój pleśni widoczny gołym okiem na obszarze mniejszym niż 25% powierzchni przewodu 3 - rozwój pleśni widoczny gołym okiem na obszarze mniejszym niż 50% powierzchni przewodu 4 - znaczący rozwój pleśni pokrywający więcej niż 50% powierzchni 5 - pleśń pokrywa całą powierzchnię przewodu.

Uzupełnieniem systemu są skrzynki rozprężne. Mogą być używane zarówno w ciągach nawiewnych jak i wywiewnych. Posiadają kierownice strumieni powietrza, powodujące zmniejszenie oporów przepływu. Puszki standardowo wykonywane są ze stali ocynkowanej, ale mogą być też produkowane z blachy nierdzewnej 1.4301. Mają niewielkie wymiary, a niska wysokość sprawia, że nie zajmują dużo miejsca w przestrzeniach między stropowych.

Ofertę skrzynek rozprężnych dopełniają rozdzielacze. Elementy z większą ilością odejść sprawdzają się w budynkach, w których instalację wentylacyjną można poprowadzić z jednego miejsca. Rozdzielacze wykonywane są ze stali ocynkowanej. Uzupełnieniem systemu FLX-REKU są przepustnice, złączki, uszczelki, zaślepki, kolana oraz trójniki. W ofercie Alnor dostępne są przepustnice FLX-DAS i FLX-DAT z uszczelką EPDM. Przepustnice FLX-DAS są stosowane wszędzie tam, gdzie szczelne zamknięcie nie jest wymagane. Ich głównym zadaniem jest regulacja przepływu powietrza.

Przepustnice FLX-DAT są stosowane wszędzie tam, gdzie szczelne zamknięcie jest wymagane. Ich głównym zadaniem jest odcięcie przepływu powietrza. Zakres regulacji przepustnic wynosi 90o. Przepustnice FLX wykonane są ze stali ocynkowanej.

Do zamykania króćców i niezakończonych ciągów służą zaślepki z tworzywa sztucznego. Uszczelki przeznaczone do montażu na połączeniach kanałów z kształtkami lub przewodów, zabezpieczają instalację przez powstawaniem nieszczelności. Do łączenia kanałów stosowane są złączki w postaci termokurczliwych uszczelek. Uszczelki przeznaczone do montażu na połączeniach kanałów z kształtkami lub przewodów, zabezpieczają instalację przez powstawaniem nieszczelności.

Do łączenia kanałów stosowane są złączki w postaci termokurczliwych uszczelek. Kolana stosowane są wówczas gdy należy zrobić ostry łuk tuż przy posadzce, gdzie wygięcie przewodu byłoby niemożliwe. Połączenie rekuperatora z przewodami odbywa się przy użyciu złączek ze stali ocynkowanej.

Do zakańczania instalacji służą nawiewniki liniowe i dedykowane do nich puszki rozprężne. Za wyborem systemu FLX-REKU przemawia szereg argumentów. Dzięki niewielkim rozmiarom i właściwej konstrukcji przewody FLX mogą być montowane zarówno na sufitach jak i na ścianach oraz podłogach. Można chować je pod suchymi lub mokrymi tynkami. Zastosowanie materiałów o wysokiej trwałości i wytrzymałości mechanicznej pozwala na zalewanie instalacji w stropach czy wylewkach. Płaskie skrzynki rozprężne nie zabierają wiele miejsca, przez co nie ma konieczności wykonywania specjalnych elementów zabudowy ścian czy sufitów.

System FLX-REKU, dzięki wykorzystaniu niewielkiej ilości elementów, pozwala na wykonanie instalacji wentylacyjnej dopasowanej do indywidualnych wymagań. Montaż systemu nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Łączenia elementów wykonywane są na zatrzask, co w połączeniu z wykorzystaniem specjalnych uszczelek, pozwala na precyzyjny montaż bez obaw o szczelność. Dzięki elastycznej konstrukcji kanałów, możliwe jest poprowadzenie instalacji najkrótszą drogą. Gładka wewnętrzna powłoka przewodów FLX, minimalna ilość połączeń oraz kształtek, a także łagodne zagięcia rozprowadzanych kanałów, umożliwiają zmniejszenie oporów powietrza, dzięki czemu straty ciśnienia w instalacji są minimalne.

Zastosowanie antystatycznej i antybakteryjnej powłoki na wewnętrznej stronie przewodów daje gwarancję wysokiej higieny instalacji. Ze względu na brak wystających wkrętów montażowych, czyszczenie elementów systemu jest łatwe i precyzyjne.

System FLX-REKU doskonale sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i biurach, barach, restauracjach czy obiektach użyteczności publicznej o szczególnych wymaganiach w zakresie higieny – na przykład przychodniach lekarskich.